Ezer esztendő (Hiljadu godina), 23.11.2013.

VIII  Ezer esztendő (Hiljadu godina)

Ova je osma godina kako se organizuje literarno takmičenje i likovni konkurs za uzrast završne godine predškolskih ustanova, odnosno za učenike nižih razreda i 5. razreda osnovnih škola naše opštine. Zadatak je bio da se ilustruje, ispriča, napiše i da se prezentuje određena narodna priča, u zavisnosti od uzrasta. Takmičenje je održano u zgradi Osnovne škole Kiš Ferenc u Trešnjevcu. Atila Vajda, predsednik Udruženja je istakao da je organizaciju ovog tradicionalnog takmičenja omogućila finansijska podrška pružena od strane Ministarstva ljudskih resursa Mađarske, Mađarskog nacionalnog saveta i lokalne samouprave opštine Kanjiža.

Primarni cilj takmičenja je negovanje maternjeg jezika, razvijanje ljubavi prema narodnoj usmenoj baštini i unapređenje komunikacijskih sposobnosti kod učenika – istakla je Beata Feješ, učiteljica osnovne škole u Trešnjevcu.

Žiri je imao težak zadatak u rangiranju najboljih, jer su svi učenici bili dobro pripremljeni i njihove prezentacije su bile izvanredno uspešne. Svi učesnici su dobili diplomu, a u svakoj kategoriji su istaknuta najbolja tri takmičara koji su nagrađeni knjigama.

Nagrađeni učenici: 1. razred: Regina Kermeci (Orom, učiteljica Piroška Molnar), Kološ Balaž (učiteljica Helga Pete, Trešnjevac), Fružina Nađ (Kanjiža, učiteljica Erika Česko Kermeci). 2. razred: Reka Rekovič (Gornji Breg, učiteljica Žužana berec Gabor), Sabolč Šandor (Orom, učiteljica Judit Kadar), Noemi Leopold (Kanjiža, učiteljica Žužana Dobo). 3. razred: Emeše  Bende (Horgoš, učiteljica Andrea Rekecki), Noe  Čikoš (Totovo Selo, učiteljica Roža Čekić Antoaneta) Akoš  Šomođi (Male Pijace, učiteljica Judit Tillinko). 4. razred: Violeta  Erdelji (Trešnjevac, učiteljica Katalin Balaž), Vivien  Koso (Martonoš, učiteljica Marija Apro) Rita  Kovač (Doline, učiteljica Angela Bičkei). 5. razred: Aniko  Calbert (Horgoš, nastavnik Karolj Heredi), Rita  Senci (Male Pijace, nastavnica Ildiko Kavai Božo), Petronela  Horvat (Trešnjevac, nastavnica Anita Čikoš).

Izbor najboljih radova poslatih na likovni konkurs za decu predškolskog uzrasta je u toku, te će se imena istaknutih objaviti kasnije.

Ovim putem se zahvaljujemo kolegama na radu koji su pripremali učenike, kao i članovima žirija.

Slike: